عربستان خواستار همکاری با اسراییل علیه ایران است.

 

 

 

(بسم الله الرحمن الرحیم)

 

شبکه 10 اسرائیل روز گذشته (یکشنبه) از سفر یک هیأت بلندپایه اسرائیلی در طی هفته‌های گذشته به «ریاض» پایتخت عربستان خبر داد.

 

 

 

به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار، اعلام انجام چنین سفری در تحولات اخیر در سوریه و منطقه رخ می‌دهد و روشن می‌ کند که منافع دو طرف در این موضوعات مشترک است؛ همان طور که دشمن مشترکی نیز دارند.

«یحیی دبوق» در الاخبار می‌نویسد: هنگامی که تل آویو عامدانه چنین سفری را افشا می‌کند، این کار با هدف آماده‌سازی افکار عمومی در کشورهای عربی به اصطلاح معتدل برای گذار به سوی عادی سازی علنی روابط، انجام می‌شود؛ همان طور که «بنیامین نتانیاهو» اخیرا خواستار عادی سازی روابط شده است.

سیاسیون و نظامیان اسرائیلی چنین می‌پندارند که روابط علنی با عربستان باید فوری به اهداف خود در شرایط کنونی منطقه برسد و دو طرف برای مقابله با خطرات مشترک به هماهنگی و هم‌پیمانی برسند.

در صورت انجام این رابطه و هم‌پیمانی، منطق راست گراهای اسرائل تقویت می‌شود که می‌گویند برای حل قضیه فلسطین باید سطح روابط با کشورهای عربی معتدل و عربستان، افزایش یابد.

شبکه 10 اسرائیل در ادامه گزارش خود، روابط بین رژیم صهیونیستی و عربستان را «بسیار بسیار گرم» توصیف می‌کند.

اولویت؛ مبارزه با ایران

به نوشته روزنامه الاخبار، شبکه 10 اسرائیل در گزارش خود می‌گوید که نمی‌تواند مشروح این دیدار را بیان کند، اما تأکید می‌کند: «چیزی که می‌توان گفت، این است که عربستان سعودی به رهبری ملک سلمان و اطرافیانش از رابطه با اسرائیل خجالت نمی‌کشدند و تلاشی در رابطه با موضوع فلسطین انجام نمی‌دهند»

این شبکه ادامه می‌دهد: سعودی‌ها به اسرائیلی‌ها تأکید کرده‌اند که آن‌ها کاری با قضیه فلسطین ندارند؛ بلکه می‌خواهند پس از ترک منطقه از سوی آمریکا، اسرائیل در کنار عربستان، برای مقابله با ایران باشد.

شبکه 10 اسرائیل تأکید می‌کند که دیدارهای بسیاری بین دو طرف انجام گرفته است؛ اما نمی‌توان در مورد آن ها بحث و بررسی کرد، اما این دیدارها نشان از روابط گرم اسرائیل با عربستنان و باقی کشورهای خلیج [فارس] دارد.

این گزارش با بیان اینکه، اسرائیل توانسته روابط گرمی را با کشورهای سنی معتدل در منطقه از جمله مصر و کشورهای عربی خلیج [فارس] برقرار کند، تأکید می‌کند: منافع بین ما و آن‌ها یکسان است و آن‌چه که باعث نگرانی کشورهای سنی است، مایه نگرانی اسرائیل نیز است.

در انتهای این گزارش آمده است: عربستان و کشورهای همسوی عربی با آن، اعتقاد دارند که در صورت تلاش اسرائیل برای حل بحران با فلسطینی‌ها، روابط با تل آویو می‌تواند علنی شود، وگرنه همچنان باید مخفی و پشت درهای بسته باشد.